KNIVBAJONETT, trä och metall, Finland, 1900-talets första hälft.

Träskaft med metallbeslag. Kavelplattan med numrering 102. Klingan märkt Hackman & Co. Metallbalja. Längd 24,5 cm, klingan 13,5 cm.

Ställvis slitage. Baljan med omfattande färgbortfall. Kniven sitter löst i baljan.

Utropspris
200 EUR