HELMUT NEWTON, mapp, "Naked and dressed in Hollowood", Pascal de Sarthe Gallery, Los Angeles, 1992.
Innehållande bok samt signerad fotogravyr av Ava Gardner 1984, tryckt 1992, 27,2 x 18,3 cm. Mapp klädd med grått linne.
Mapp med fläckar.
Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.