HELMUT NEWTON, gelatinsilverfotografi med stämpel a tergo, numrerad 206/500 a tergo.
"Cyberwomen", 2000. Bildyta 25,4 x 33 cm. Bladstorlek 30,3 x 40,3 cm.
Bladet med kantskador utanför bildytan bla en reva 85 mm lång.
Hanteringsveck nära bildytans nederkant.
Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.