Möbler Skåp & Byråar
1067890
Gustaviansk
(1775-1810)

SEKRETÄR, Sengustavianskt stockholmsarbete, 1790-tal.

Fanerad med mahogny. Rak form. Nedtill med tre lådor. Överdel med skrivinredning bakom klaff. Raka fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Bredd 93, djup 51, höjd 120 cm.

Lådornas lås senare, märken efter andra beslag. Fanerlagningar. Skiva med nagg. Lös dörr i inredning.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
12 000 SEK