Skiva fanerad med ask på förkromade spännben. Tillverkad i licensavtal med Fritz Hansen. Etikettmärkt. Längd 240 cm, bredd 120 cm, höjd ca 70 cm.
Slitage och märken. Fläckar. Fanerskador.