Stomme av palisander. Fast stoppad rygg och sits. Klädda armlän. Klädsel av grönt skinn. Plakett- och brännmärkt. Sitthöjd ca 39 cm.
Slitage. Repor. Märken. Något större slitage på del av klädsel på sitsen samt fläckar på ryggen.
CITES-intyg medföljer