Ek. Beslag av smide. Samtida lås med nyckel. Invändigt inrett med glas samt belysning. Underrede av betsad furu. Med lönnfack. Kistans bredd 56, djup 38, höjd 49 cm. Total höjd 82 cm.
Slitage. Repor. Märken. Kompletterad. Senare underrede. Låset fungerar ej. Ej funktionstestad.