Mahogny. Svarvade framben samt profilerad ryggslå. Lös stoppad sits med mönstrad klädsel. Sitthöjd ca 48 cm, total höjd 91 cm.
Slitage, sprickor. Förstärkningar. Senare klädsel. Bubblor i faner. Lagningar. Ställvis lossnande dekorband.