Mahognyfanerat. Svängd front med fyra lådor, den övre med fackinredning. Skuren dekor av akantus. Bredd 103 cm, djup 55 cm, höjd 97 cm.
Slitage, skador och sprickor. Lagningar. Ett lås saknas. Medföljande hörnornament. Nyckel saknas.