MATTA, troligen Sarouk, semiantik, 171 x 110 cm.

Mörkt fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörk huvudbård med polykromt blomstermönster och gula sekundärbårder.

Bruksskick. Fläckar och smuts. Smärre lagningar. Hårdare kantslitage.

Utropspris
3 000 SEK