Ek. Stoppad och läderklädd sits samt ryggbricka. Skuren dekor av bl.a lejonmaskaroner. Sitthöjd ca 46 cm, total höjd 106 cm.
Slitage, sprickor och skador. Lagningar och förstärkningar.