BÄGARE, tre st, silver, svenska stämplar, 1700-tal.

Koniska. Tväräfflad fot. Lars Öberg, Eskilstuna 1789, höjd 9 cm. Abraham Sundström, Västerås 1795, höjd 8,5 cm. Söderköping, 1700-tal, höjd 9 cm.

Bruksslitage. En med ett flertal graverade initialer. En med lagad botten.

Utropspris
4 000 SEK