TERRIN samt FAT, "Rehnska mönstret", Rörstrand, numrerade 234/1800 respektive 733/1800, 1976.

Jubileumsutgåva efter original från 1760. Dekor av det s.k Rhenskamönstret i blått samt bianco sopra bianco. Fatets längd 46 cm, terrinens längd 37 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
3 000 SEK