TERRIN samt FAT, "Rehnska mönstret", Rörstrand, numrerade 234/1800 respektive 733/1800, 1976.
Jubileumsutgåva efter original från 1760. Dekor av det s.k Rhenskamönstret i blått samt bianco sopra bianco. Fatets längd 46 cm, terrinens längd 37 cm.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.