BORDSPENDYL, Japy Frères, Louis XVI-stil, Frankrike, omkring år 1900.

Vit emaljerad urtavla, fodral av förgylld brons och vit marmor. Urverket signerat. Bredd 30, djup 12, höjd 43 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Smärre slitage, fötterna något lösa. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK