DAMARBETSBORD, av Charles Topino (mästare i Paris 1773-1789), Louis XVI.

Fanerat med amarat och rosenträ. Beslag av mässing. Skiva av violett marmor. Skivan med gallerkant av mässing. Ovalt på svängda ben. Tre lådor. Inläggningar av fält och ränder. Fotplatta. Stämplad undertill "TOPINO" och "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 48, bredd 34, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Senare beslag. Fanerlagningar. Torrsprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
15 000 SEK