Oval, urnformad, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter, runt livet graverad akantusranka, uppsvängda hänklar, lock med kotteknopp. Stämplar även på locket, undertill ägarinitialer: U.A: Höjd 21 cm, längd inkl hänklar 16,5 cm, vikt 387 gram.
Slitage.
Rolf Schmitz Collection