BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerad med björk, rosenträ, lönn och jakaranda. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger och lagergirlanger. Längd 103, bredd 58,5, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Senare skiva. Skivan med nagg.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Utropspris
35 000 SEK