Fästet med träkavel och förgyllda mässingbeslag med Nikolai II:s monogram. Klingan märkt Hackman & co Sorsakoski. Läderbalja med förgyllda mässingbeslag. Längd 37 cm, klingan 26 cm.
Smärre slitage. Fästets knapp saknas, klingan sitter löst.