OFFICERSSTICKERT, Ryssland, modell 1914 för flottan

Fästet med träkavel och förgyllda mässingbeslag med Nikolai II:s monogram. Klingan märkt Hackman & co Sorsakoski. Läderbalja med förgyllda mässingbeslag. Längd 37 cm, klingan 26 cm.

Smärre slitage. Fästets knapp saknas, klingan sitter löst.

Utropspris
500 EUR