Trästock med skuren dekor. Stål- och mässingsbeslag. Oidentifierade stämplar på pipa. Längd 45 cm.
Slitage. Skador, sprickor och lagningar. Renoverad och kompletterad, utbytta delar. Spår av skadedjur. Delar saknas.