Mahognyfanerad med åder av mörkare träslag. Fast plyschklädsel med pärlspik. Armlän med volutavslut. Sitthöjd 48 cm, total höjd 86 cm.
Slitage, ställvis hårdare samt repor. Fanerskada. Nedsutten stoppning.