STOLAR, 6 st, 1950-tal.

STOLAR, 6 st, 1950-tal.

Svartmålat ramverk i trä, sits med tygklädsel. Bredd 50 cm, sitthöjd 45 cm, rygghöjd 75 cm.

Slitage. Märken. Färgbortfall. Senare målning. Senare klädsel. Delar saknas bland annat knappar och muttrar.

Proveniens

Hotell Palace, Helsingfors 1952.

Utropspris
3 000 SEK