Underrede i parian föreställande tre figurer uppbärandes skål. Skålen av rosatonat glas med konturerad kant och gulddekor. Diameter 30 cm, höjd 43 cm.
Bruksskick. Bränningssprickor. Nagg. Färgbortfall på skålen.