Målad. Plakettmärkt Arnold Biber Pforszheim. Överdel med två glasade dörrar och bakomliggande förvaring samt sex utdragbara lådfack. Underdel stenskiva och sex lådfack samt dörrar med bakomliggande förvaring. Bredd 74, djup 44, höjd 171 cm Nyckel finns.
Delar saknas, bland annat utdragsskiva till mittdel. Slitage. Skador. Märken. Repor. Färgbortfall. Senare målning. Anlupen metall och rostangrepp. Lukt.