Allmoge
1071799

KISTA, allmoge, Hälsingland. Bär årtal 1850.

polykromt bemålad med motiv av blommor i urnor mot blå grund, in och utvändigt daterad 1850. Insida med läddikor. Längd 90 cm. Bredd 60 cm. Höjd 52 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre färgbortfall. Saknar lås. Senare upptaget hål i locket där en del av låset satt. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK