Stomme i ek samt ekfanér. Front med fällucka. Undertill pardörr. Sida med vitrinskåp med bakomliggande hyllplan. Längd 130 cm. Djup 40 cm. Höjd 92 cm.
Märken. Repor. Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Ruta med spricka. Nyckel saknas.