Guld/Stål, Mekniskt urverk (manuell), Plexiglas, Datumvisning, Läderband med originalspänne, ca; 1960-tal
Ej genomgången. Fungerar vid enklare test men funktion kan ej garanteras och en genomgång rekommenderas.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Graverad "VOLVO FLYGMOTOR AB ERIK SJÖGREN 1972"