Eero Aarnio

(Finland, Född 1932)
Eero Aarnio
(Finland, Född 1932)

EERO AARNIO, BARSTOL, "Story Stool" Handgjord av Sokeva. 1960-tal.

Rotting. Höjd 81 cm. Diameter ca 38 cm.

Sedvanligt bruksslitage.

Formgivare

Den legendariske finländske formgivaren, professor Eero Aarnio var en av de första som skapade möbler i glasfiber och plast, material som ger formgivaren så gott som obegränsade möjligheter att skapa nya former och färger. Med stolen Åskbollen (Ball Chair) som presenterades på den internationella möbelmässan i Köln 1966 revolutionerade Aarnio möbeldesignen och den innovativa fåtöljen innebar det slutliga genombrottet för Aarnios internationella karriär. Eero Aarnios formspråk är genomgående skulpturalt men samtidigt lekfullt, ofta med anspelningar på 1960-talets popkultur. I sin design utgick Aarnio från grundläggande geometriska element såsom sfären och ellipsen och förvandlade dessa till sittmöbler, utgångspunkten var ”En stol är en sittmöbel, men en sittmöbel behöver inte se ut som en stol”. Möblerna blev snabbt oerhört populära hos en bred, internationell publik och världen över räknas Aarnio till de absolut främsta nutida formgivarna. Med sina futuristiska former och material kom Aarnios skapelser att symbolisera rymdåldern något som formgivaren själv alltid har tagit avstånd från. ”Rymden inspirerade mig inte alls, jag ville skapa en rund stol, helt enkelt hitta en ny form” har Aarnio i flera repriser slagit fast i intervjuer. Eero Aarnio har erhållit otaliga internationella och finländska pris under sin karriär, bl.a. International Design Award of the American Institute of Interior Designers år1968, det italienska Compasso d´Oro priset 2008, Kaj Franck designpriset år 2008 och Pro Finlandia priset år 2010.

Utropspris
400 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977