Fäste i förgylld mässing med dekor av hovar och tre ekollon på kaveln. Kavelplattor av horn. Klinga med etsad dekor av djur samt märkt Solingen. Med portopé. Längd 47 cm.
Bruksskick. Balja saknas. Anlupen klinga.