PARTI STENGODS, 8 delar, bl a Carl-Harry Stålhane, 1900-talets andra hälft.

Skålfat samt tre vaser av Carl-Harry Stålhane, tre Designhuset och en Rörstrand Ateljé, vas av Gunnar Nylund, Rörstrand, samt skålfat, skål samt vas av Gösta Millberg, Rörstrand. Skålfatens diameter 19- 28 cm, övriga delars höjd 12- 26,5 cm.

Bruksskick. Vasen av Nylund och skålfatet av Stålhane av andrasortering. Krackelyrer. Två vaser med dedikation undertill.

Utropspris
2 000 SEK