ANTTI SALMENLINNA, skål, glas, "Poro-malja", Riihimäen Lasi, Finland, 1930/40-tal.
Lilatonat glas med slipad dekor av ren med släde. Längd 19,5, höjd 9,5 cm.
Smärre slitage. Obetydliga nagg.