Ram av ek med rikt skuren dekor av akantusblad, blomstergirlanger och gripar. Krön med porträtt. Underdel med ängel. Ca 140 x 80 cm. Två skisser av bildhuggaren medföljer, signerade och daterade (18)-93.
Bruksskick. Mindre torrsprickor.
Enligt uppgift av Carl Andersson, utbildad bildhuggare på Slöjdföreningen i Göteborg, som brudgåva till sin blivande hustru Doris Fabricius. Ansiktet på krönet ska föreställa Doris.