Fäste av förgylld mässing med lejonkappa. Klinga med två blodsrännor och texten "Konungen" respektive "Fäderneslandet". Svärtad stålbalja. Med portopé. Längd ca 94 cm.
Bruksskick. Fäste med visst skav samt fläckar. Senare gravyr på fästet.