SPELDOSA, Symphonion Simplex, Tyskland, sent 1800-tal.

Målad trälåda med blomsterdekor på lock. Invändigt spelare. Åtta skivor medföljer. Längd 17 cm, bredd 19 cm, höjd 12 cm.

Bruksskick. Färgbortfall. Märken och något avslag. Fungerar vid enklare test, men funktion garanteras ej.

Utropspris
3 000 SEK