KONSOLUR, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Fodralet grönmålat med dekor av blommor och fågel. Snidade och förgyllda detaljer i form av blommor och rocailler. Vitemaljerad urtavla. Höjd 67, bredd 33 utan konsol. Med konsol höjd 93, bredd 37 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.

Dörr lös och saknar glas. Delar saknas. Maskstungen. Ej funktionstestad. Skadad urtavla.

Proveniens

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, katalognumret avbildat sid. 58.

Utropspris
20 000 SEK