HERMANN AUGUST KÄHLER, 5 delar, lergods, Danmark, signerade.
Bordslampa (höjd exklusive lamparmatur 20 cm), tre vaser (höjd 9-19 cm) samt fat (längd 16 cm).
Bruksskick. Lampan ej funktionstestad. Lagning på fatet. Mindre glasyrbortfall. Nagg. Krackelyrer.