MAT-, TE- OCH KAFFESERVIS, "Blå blomst" Royal Copenhagen. 163 delar.

22 mattallrikar nr 10/1621
18 förrättstallrikar, 1623
18 smörgåstallrikar, 1624
12 assietter, 1625
6 bärskålar, 8156
12 buljongkoppar, 1872
20 tekoppar med fat, 1550-1872
12 kaffekoppar med 16 fat, 8070
18 mockakoppar med 17 fat, 1546
4 cigarettställ, 8253
gräddkanna, 1537
sockerskål, 1678
kanna, 1609
6 uppläggningsfat,, 1881
såsskål, 1653
såsskål, 1651
2 marmelad- /smörburkar, 1503
skål, 8078
uppläggnignsfat, 1522
skål på fot, 1528
uppläggningsfat, 1557, längd 41 cm
runt fat, 1563
3 uppläggningsskålar 1606, 8155 och 1518.

1:a, 2:a och 3:a sortering. Ett fåtal delar med nagg. Slitage.

Utropspris
12 000 SEK
Ellinor Bylander
Ellinor Bylander
Värderare. Tjänstledig.