GIDEON BÖRJE, akvarell med täckvitt, signerad G Börje och daterad aubagne -29 med blyerts.
"Landskap med terasser, Aubagne". 28 x 36 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.
Riksförbundet för bildande konst, utställning 193.
Gideon Börje var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm. Börje genomförde studieresor till Italien, Nordafrika och Paris. Han tillhörde den tredje Smedsuddskolonin, Falangen och Färg och form. Börje brukar räknas till gruppen av svenska naivister som debuterade vid slutet av 1910-talet och nämns vanligen i samma andetag som Eric Hallström och Hilding Linnqvist. ”Från Slussen i storm” är en känd målning. Börje målade främst landskapsmålningar i starka färger.