FOLKE OHLSON, "Siesta", fåtöljer ett par samt fotpall, Dux, 1950-/60-tal.
Stomme i teak, fast stoppad klädsel. Ställbara fåtöljer med sitthöjd ca 35 cm. Ställbar pall med höjd mellan 39-49 cm.
Bruksskick. Missfärgad och torkad stoppning. Märken på stomme.