CARL MALMSTEN, matsalsgrupp, 5 delar, "Bogesund", Nordiska Kompaniet, 1919.
Betsad furu. Svarvade, kopplade ben. Bord med två iläggsskivor. Brickmärkt 24433 19-219. Längd 145-220, bredd 74, höjd 76 cm. Fyra stolar med klädd och stoppad sits. Brickmärkta 24435 - 19 2 19. Sitthöjd 46 cm.
Slitage. Fläckar. Repor. Blekt klädsel. Del saknas på ena ilägsskivans undersida.