CHARLOTTE MANNHEIMER, olja på duk, signerad.
"Porträtt av nurse". Duk 55 x 45 cm.
Smärre dukskada.
Tidigare i Henrik Mannheimers samling, Göteborg.
Konst i svenska hem, II:2, avbildad. Sigfrid Ullman, Konstrevy 1933, "En kolorist" , avbildad.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10