HELENA TYNELL, FLASKA / VAS, glas, "Aurinkopullo" (Solflaskan), Riihimäen Lasi, 1960/70-tal.
Grönt glas. Höjd 23 cm.
Smärre slitage. Spår av slipning som uppkommit i tillverkningen.