MINNESMEDALJ OCH MYNT, 1 Rubel 1846, Ryssland, 1800-tal.

Minnesmedaljen "Academiae Alexandrinae Fennorum", med Nikolai I:s porträtt, försilvrat koppar, diameter 60 mm. Myntet 36 mm.

Åldersrelaterat slitage. Medaljen med skador och nagg, försilvringen sliten.

Utropspris
300 EUR