GÖRAN HONGELL, SKÅL, Karhula, 1930-tal.
Oktagonal form. Lila glas med slipad dekor. Höjd 12,5 cm, bredd 16,5 cm.
Smärre nagg, repor i botten.
Milano Triennalen 1933.
Bulletin of the Finnish Glass Museum: Glass research V, page 150.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10