Design
1076210

MARGARETA KÖHLER, fåtölj, modell Nr:1, Futurum, Stockholm 1930-tal.

Grön klädsel, lös sittdyna, mörkbetsade träben. Sitthöjd 42 cm, bredd 69 cm.

Smärre fläckar. Slitage. Hål.

Eklund Nyström, Sigrid, Möbelarkitekt på 1930-talet: om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig, Nordiska museet, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1992, modellen avbildad sid 191-192.

Utropspris
8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

114. Cartier, Tank Solo, "Python Dial", ca 2015.
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Budhistorik
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK