Grön klädsel, lös sittdyna, mörkbetsade träben. Sitthöjd 42 cm, bredd 69 cm.
Smärre fläckar. Slitage. Hål.
Eklund Nyström, Sigrid, Möbelarkitekt på 1930-talet: om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig, Nordiska museet, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1992, modellen avbildad sid 191-192.