KLOCKSKÅP, allmoge, Hälsingland, 1700-talets slut.

Framtagen originalfärg. Röd bottenmålning. Marmorerade fält med dekor av fåglar samt målade initialer AJS samt MAD. Överdel med två stycken dörrar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla samt urhus. Urtavla märkt 1783. Underdel med nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Ett dörrpar med bakomliggande hyllplan. Lod fins. Bredd 123. Djup 55. Höjd ca 228 cm. Nyckel finns.

Två lod medföljer. Torrsprickor i bland annat skrivklaff. Mindre lagning. Slitage. Senare nyckelbeslag samt ett beslag saknas. Ej funktionstestad. Möjligen senare dekorknoppar på krön.

Utropspris
18 000 SEK