Förgylld. Skuren dekor av bl.a akantusblad, fleuroner och pärlstav. Stoppd och klädd. Sitthöjd ca 40 cm, total höjd 100 cm.
Slitage, ställvis något hårdare. Delvis renoverad och kompletterad.