Fanerat med mahogny samt ådring i ljusare träslag. Dörrpar med bakomliggande servisglashyllor, hyllor samt belysning. Invändigt klädd med spegelglas. Utdragsbar avlastningsskiva. Låda med dragshandtag i mässing. Bredd 83 cm, djup 42 cm, höjd 117 cm.
Ej funktionstestad belysning. Slitage och fläckar / smuts. Skada vid låskolvens motsatta sida.