BORDSLYSTER, sengustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900.

Med äldre delar. Fot av porfyr och mässing. Tre ljusarmar med avslutande lejonhuvuden. Mittobelisk av glas. Behängd med olikformade prismor. Upptill dekor av månskära. Höjd 59 cm.

Bruksskick. Nagg. Restaurerad/kompletterad. Delar saknas. Något löst sittande i sockel samt sned. Lagning vid en ljusarm.

Utropspris
6 000 SEK