Omärkt. Fanerad i valnöt med svärtade detaljer. Glasad dörr. Myntinkast. Krön med klocka. En låda under. H 123, Bredd 55, Djup 35. Senare underdel m lådfack, H 76, B 69, D 48.. 28 Skivor och vev och nycklar medföljer. Total höjd ca 200 Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Skivor med rostangrepp. Ej funktionstestad. Senare bronsering